Radio Sloven'c sporoča: ->     Dobrodošli na strani radia Sloven'c ...     Vljudno vas vabimo k ogledu vsebin, katere skrbno pripravljamo za vas ...     Ponujamo vam tudi ANKETO, na kateri lahko oddate vas glas ...     Vabljeni tudi k poslušanju našega radia ...     Na radiu se sliši mešana glasba...     DONACIJE - Za normalno obratovanje našega radia potrebujemo denarna sredstva, zato vas vljudno prosimo za vaše donacije. Višina doniranega zneska je povsem po vaši izbiri. Sredstva lahko nakažete na PAYPAL... Vsem se že vnaprej najlepše zahvaljujemo! Uredništvo radia Radio Sloven'c

bivalna enota


V ponedeljek, 3. aprila 2023, je v Kulturnem domu Krmelj potekala predstavitev načrtovanega projekta izgradnje bivalne enote za starejše.
Konec leta 2022 je Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti objavilo Javni razpis za sofinanciranje gradnje objektov za zagotovitev varnega okolja bivanja za osebe, ki so odvisne od pomoči drugih. Razpis v vrednosti 65 milijonov evrov se izvaja v sklopu Načrta za okrevanje in odpornost in predvideva visok delež sofinanciranja, to je med 80 in 90 %. Občina Sevnica je takoj po objavi razpisa skupaj z Domom upokojencev in oskrbovancev Impoljca pristopila k iskanju zemljišč in objektov, ki bi izpolnili zahteve iz javnega razpisa. Po pregledu državnih in občinskih zemljišč je občina Sevnica predlagala izgradnjo bivalne enote na naslovu Krmelj 38, kjer se nahaja star objekt v občinski lasti.
V prvih treh mesecih leta 2023 so nato potekale aktivnosti za pridobitev vse potrebne dokumentacije za nastop na razpisu. Pridobljeni so bili idejna zasnova, vsa potrebna soglasja in mnenja ter investicijska dokumentacija. Občina Sevnica bo financirala izvedbo lokacijske preveritve in sofinancirala pripravo projektne dokumentacije.
Razpisni pogoji opredeljujejo, da mora biti zemljišče, na katerem se bo zgradil objekt, v lasti Republike Slovenije. V primeru pozitivne odločbe ministrstva bo Občina Sevnica s pogodbo zemljišče prenesla na državo in financirala rušitev starega objekta ter ureditev prometne infrastrukture do gradbene parcele.
Na razpis se kot nosilec dejavnosti prijavlja Dom upokojencev in oskrbovancev Impoljca. Ocenjena vrednost projekta na podlagi idejne zasnove in izdelane investicijske dokumentacije za prijavo na razpis je 3.418.812,06 evrov.
Prijava na razpis bo oddana do konca tega tedna, ko je tudi rok za oddajo. Rezultati razpisa bodo objavljeni predvidoma v mesecu juniju.
Na predstavitvi je župan Občine Sevnica Srečko Ocvirk je predstavil aktivnosti, ki jih Občina Sevnica izvaja za starejše. Pri tem je poudaril, da imajo lokalne skupnosti deljeno odgovornost skupaj z državo pri varstvu starejših. Institucionalno varstvo je namreč v pristojnosti Republike Slovenije, storitev Pomoč na domu pa v pristojnosti občin. Kljub temu, da Občina Sevnica nima pristojnosti za ureditve, ki jih predvideva razpis ministrstva, je bilo partnerstvo za nastop na razpisu nujno. DUO Impoljca namreč nima v lasti razpoložljivih in primernih zemljišč za tovrstno gradnjo, hkrati pa je sodelovanje občine pri pripravi razpisne dokumentacije pripomoglo k oblikovanju dobro zastavljenega projekta, s čimer so možnosti za pridobitev sofinancerskih sredstev ugodne. Župan je nato izpostavil dobro sodelovanje pri izvajanju aktivnosti za starejše, za katere Občina Sevnica je pristojna. Pri tem sodeluje s Centrom za socialno delo Posavje, enoto Sevnica, Zdravstvenim domom Sevnica, Lekarno Sevnica ter s Trubarjevim domom upokojencev v Loki pri Zidanem Mostu in DUO Impoljca, ki vodi tudi Dom upokojencev Sevnica.
Direktorica DUO Impoljca Darja Cizelj je predstavila svoj tim, delo doma, programe za starejše, načrtovano bivalno enoto v Krmelju in načrtovano izgradnjo doma za starejše v Sevnici. Povedala je, da bo bivalna enota v Krmelju organizacijsko pripojena k Domu upokojencev Sevnica, ki ga vodi Zdenka Žveglič. Poudarila je, da je razpis ministrstva pomembna razvojna priložnost za DUO Impoljca in za lokalno skupnost. DUO Impoljca že ima več dislociranih bivalnih enot, ki so namenjene odraslim osebam s posebnimi potrebami. Taka oblika skupnega bivanja je dobra praksa deinstitucionalizacije. Zmanjševanje potreb po klasični, institucionalizirani oskrbi je trend tudi pri skrbi za starejše.
Vodja Oddelka za družbene dejavnosti Mojca Sešlar je predstavila tehnično perspektivo projekta ureditve bivalne enote Krmelj.

Zasnova Bivalne enote Krmelj

Predvidena je gradnja stavbe s kapaciteto 16 mest (5 dvoposteljnih sob in 6 enoposteljnih sob) in z dodatnim javnim programom.

Pred izvedbo gradnje je predvideno rušenje obstoječe stavbe in pomožnega objekta. Tlorisni gabariti predvidene bivalne enote so enaki kot jih ima obstoječa stavba, predvidena je tudi enaka etažnost. Ob glavni stavbi je predvidena funkcionalno povezana pritlična garažna stavba. Na parceli bodo urejene ozelenitve, gredice, klopi in sprehajalne poti za stanovalce.

Pritličje stavbe

V pritličju so predvideni glavni vhod z vetrolovom, recepcijski pult, kavarna in večnamenski prostor. Večnamenski prostor bo namenjen prireditvam, predavanjem društev, druženju stanovalcev ali obiskov svojcev. Prostor se bo lahko z drsnimi vrati po potrebi ločil od vhodnega dela.
Iz vhodnega prostora bo dostopen tudi t.i. javni program s pisarno za storitev Pomoč na domu in prostorom za društva.
Glavno stopnišče z dvigalom (tudi za postelje) bo dostopno preko zastekljenega hodnika. Iz tega hodnika bo dostop do ostalih servisnih in manj javnih prostorov stavbe, kot so sanitarije za obiskovalce, kuhinja, pralnica, prostor za čistilke in hišnika, pisarna za vodjo enote, garderobe, sanitarije za zaposlene ter prostora za pokojnika.

I. nadstropje
V I. nadstropje bo dostop možen preko glavnega stopnišča in dvigala. Za zaposlene bo (za zagotovitev čistih in nečistih poti ter možnosti dodatne evakuacije) možen dostop tudi preko dvojih zunanjih stranskih stopnišč.
V I. nadstropju je predvidena nastanitev za 8 stanovalcev. Funkcionalna zasnova vsebuje centralni skupni prostor s kuhinjo in dnevno sobo, štiri enoposteljne sobe in dve dvoposteljni sobi s kopalnicami.
V nadstropju bodo tudi sestrska soba z domsko lekarno in prostorom za pregled ter prostor za zaposlene, ki bo povezan s sestrsko sobo. Iz obeh prostorov bo ob pojavu kužnih bolezni možen izhod preko nečiste poti v pritličje. Predvidena je še negovalna kopalnica z nastavljivo kadjo in dvigalom ter tušem, umivalnikom in wc-jem.
Glavni prostor in enoposteljne sobe bodo povezane z balkonom, na katerega bo dostop tudi iz pritličja.
V primeru pojava kužnih bolezni se bodo zaradi tlorisne zasnove lahko zapirali posamezni segmenti sob, ki bodo imeli tudi izhod na prosto preko nečistih poti (stranskih stopnišč). Tudi glavno stopnišče se bo lahko ločilo od skupnega prostora z zastekljenimi zložljivimi drsnimi stenami.

Mansarda

V mansardi so predvidene nastanitvene kapacitete za 8 stanovalcev in servisni prostori. Predvideni sta dve enoposteljni sobi in tri dvoposteljne sobe s kopalnicami, wc-ji za obiskovalce, prostore čistega in nečistega perila z izlivnikom za nočne posode, skladišče in tehnični prostor. V slednjem je predvidena montaža prezračevalnih naprav in toplotne postaje ter priprava tople sanitarne vode.
Kotlovnica je predvidena v ločenem objektu ob glavni stavbi. Prostori v mansardi bodo osvetljeni preko strešnih oken. Vse višine prostorov, ki so nameni bivanju, bodo zadostnih višin in bodo na stiku strešine in stene višine minimalno 2,1 m.

Tehnični podatki o objektu:

Neto tlorisna površina 708,4 m2
Bruto tlorisna površina 938,6 m2
Zazidalna površina 312,8 m2
Višina 12,2 m
Etažnost P + N + M – 3 etaže

Okolica objekta

Ob stavbi je načrtovana prometna ureditev z osmimi parkirnimi prostori, od tega bosta dva prostora namenjena invalidom. Za potrebe bivalne enote bo ob javni poti JP 873172 urejenih še 9 dodatnih parkirnih mest, od tega eno za invalide. Skupaj bo torej na voljo 17 parkirnih mest. Predvidena je sprememba režima na javni poti do bivalne enote v območje umirjenega prometa.

Energetska učinkovitost objekta

Stavba je zasnovana v skladu z Zakonom o učinkoviti rabi energije in bo grajena kot skoraj nič energijski objekt. Več kot 50 % energije bo pridobljene iz obnovljivih virov (kotlovnica na biomaso, sončna elektrarna na strehi).

Izvajanje skupnostih storitev in programov

V novem objektu se bodo izvajale tudi skupnostne storitve ali programi, in sicer:
• Pomoč na domu: V enoti bo zagotovljen prostor za izvajalce pomoči na domu, za izvajanje uvodnih razgovorov, načrtovanje in spremljanje izvajanja dejavnosti.
• Izvajal se bo program medgeneracijskega povezovanja, v smislu organizacije dogodkov, sodelovanja in povezovanja na ravni krajevne skupnosti in širše (sodelovanje z Osnovno šolo Krmelj in vrtcem, povezovanje z društvi...)
• Izvajal se bo program prostovoljstva z nudenjem podpore laičnim prostovoljcem (predavanja, delavnice) v okolju, povezovanje in promocija prostovoljstva v kraju. V enoti je načrtovan prostor za delovanje enega od društev, ki deluje v kraju. Vsem dejavnostim bo namenjen tudi večnamenski prostor.

krmelj

predstavitev

 

Pin It

OBVESTILO IN POJASNILO!!!
Vse pravice pridržane. Uredništvo Radia Slovenc NE odgovarja glede vsebine prispevkov, saj mi le povzemamo in objavljamo novice necenzurirano, ki so nam posredovane in dostopne!!!
(Zapisi na SPLETNIH družbenih omrežjih so nelektorirani in ne izražajo vedno mnenja portala radia Slovenc)!!!
(Vsebine so avtorsko delo posameznika, podjetij, organizacij... in ne odraža vedno stališča uredništva portala)!!!

©Radio Slovenc