Skupina EPP poziva institucije EU in države članice, naj storijo vse, kar je potrebno, da se vrnejo ukrajinski otroci, ki so jih Putinovi pristaši ugrabili ali prisilili v odhod iz Ukrajine v Rusijo. EU bi morala pomagati tudi pri naselitvi in rehabilitaciji tistih, ki so se vrnili.
"Vsaj 20 000 ukrajinskih otrok je bilo prisilno deportiranih v Rusijo ali premeščenih v Belorusijo. EU in mednarodne humanitarne organizacije pozivamo, naj ne le obsodijo prisilne deportacije in jih obravnavajo kot del ruske genocidne politike, temveč naj tudi okrepijo svoja prizadevanja, da se ti otroci vrnejo k svojim družinam in jim zagotovijo ustrezno oskrbo," vztraja evropska poslanka Michaela Šojdrová, ki je bila pobudnica današnje razprave o tem, da mora EU nujno obravnavati težave ukrajinskih otrok, prisilno deportiranih v Rusijo.
Po razpoložljivih podatkih je Ukrajini uspelo identificirati 19.546 prisilno deportiranih ukrajinskih otrok, od katerih jih je 400 uspela pripeljati nazaj. Ker je Rusija z deportacijami začela že leta 2014, je po konservativnih ocenah število prisilno izseljenih otrok 700 000. Njihovo bivanje na ozemljih Rusije, Belorusije in začasno zasedenih ozemljih je povezano z neupravičenimi omejitvami in kaznimi. Otroci ne smejo govoriti ukrajinsko in so prisiljeni peti rusko himno, obiskovati popravljene ure zgodovine, se pridružiti paravojaškim mladinskim organizacijam ali se celo vpisati v naborniške centre.
"Deportacija ali prisilna preselitev je vojni zločin. Z deportacijo otrok Rusija izvaja genocid in poskuša Ukrajini odvzeti prihodnost, tako kot je to storila med najhujšimi stalinističnimi čistkami.Evropejci smo glasno rekli "nikoli več". Povejmo to tudi tukaj. Vzpostaviti bi morali posebno ekipo in trajnostni, dobro financiran načrt za pomoč Ukrajini pri identifikaciji, vračanju in rehabilitaciji deportiranih ukrajinskih otrok," dodaja evropska poslanka Rasa Juknevičienė, podpredsednica skupine EPP, pristojna za zunanje zadeve.
VIR: EPP Skupina