"Evropski akt o svobodi medijev je zgodovinski in temeljni zakonodajni akt za svobodo medijev in demokracijo v Evropski uniji," poudarja evropska poslanka Sabine Verheyen, predsednica parlamentarnega odbora za kulturo in glavna pogajalka Parlamenta o tem zakonu, pred končnim glasovanjem o prvi uredbi EU na tem področju.
Skupina EPP je med pogajanji z državami članicami zagotovila, da bodo uredniki pri svojih odločitvah bolj neodvisni, da bo lastništvo medijev bolj pregledno in da velike platforme ne bodo omejevale svobode medijev. "Gre za prelomni dosežek, ki dokazuje, da smo sposobni doseči pozitivne spremembe na ravni EU in zaščititi naše demokracije," dodaja Verheyen.
Zakon bo od držav članic zahteval spoštovanje dejanske uredniške svobode ponudnikov medijskih storitev in izboljšanje zaščite novinarskih virov. Skupina EPP se zavzema za popolno prepoved uporabe vsiljivega nadzora nad novinarji pri opravljanju zakonitih novinarskih dejavnosti. Uporaba vohunske programske opreme v takih primerih mora biti strogo rezervirana za preprečevanje, preiskovanje ali pregon hudih kaznivih dejanj, ki niso povezana z novinarskim delom in so bila za vsak primer posebej utemeljena na sodišču. Popolna splošna prepoved pa bi ustvarila nevarno varnostno vrzel.
Zakon o svobodi medijev bo vzpostavil tudi nov mehanizem, ki bo zelo velikim spletnim platformam, kot so Facebook, X in Instagram, preprečil samovoljno omejevanje ali brisanje neodvisnih medijskih vsebin. Ponudniki medijskih storitev bodo obveščeni, da namerava platforma izbrisati ali omejiti njihove vsebine, in se bodo morali odzvati v 24 urah (v primeru krize v krajšem roku).
"To je dokaz naše zavezanosti svobodnim in pluralnim medijem. Prvič bodo v evropski zakonodaji na voljo zaščitni ukrepi za zaščito novinarjev in medijev," sklene Verheyen.
VIR: EPP Skupina