Ukrajini naj bi na koncu ostal samo delček okoli Kijeva kakor država...
Zelenski bo pobegnil iz Kijeva? ZDA bodo 'evakuirale ukrajinskega predsednika', ko Rusija signalizira zaseg kapitala
ZDA bi lahko ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega evakuirale iz Kijeva. To je v članku za Asia Times povedal nekdanji uradnik Pentagona Stephen Bryen. Bryen je menil, da imajo ZDA in Nato trenutno le še nekaj dobrih možnosti. Do morebitnih pogovorov o evakuaciji prihaja, ko je Rusija nakazala, da bi lahko znova poskušala zasesti Kijev. Namig je opustil namestnik predsednika ruskega varnostnega sveta Dmitrij Medvedjev. Rekel je: »Kje se ustaviti? Nevem. Bo Kijev? Da, verjetno bi moral biti Kijev."
Evropa ima samo tri leta časa, da se pripravi na napad Rusije na Nato in bi lahko na koncu izgubila vojno proti Vladimirju Putinu. To je bilo apokaliptično opozorilo tako poljskega državnega sekretarja kot uglednega nemškega think-tanka v zadnjih tednih. Lahko si celo predstavljamo, da bi se morala Evropa braniti brez pomoči Združenih držav – hrbtenice Nata. Bi lahko celina preživela?
Ukrajina je bila šele začetek. Pravi razlog Rusije za vojno.
Minili sta skoraj 2 leti od začetka vojne v Ukrajini in medtem ko pozorno spremljamo fronto in gibanje ukrajinskih in ruskih oboroženih sil, medtem ko čakamo na vojaško podporo Ukrajini iz ZDA in Evrope, ne več o resničnih razlogih, zakaj je Rusija napadla Ukrajino.
V tem videoposnetku si ogledamo glavne cilje Rusije v tej vojni: spremembo celotnega svetovnega reda, dvom o hegemoniji Amerike in rivalstvo med ZDA in Kitajsko v tem vse bolj globalnem konfliktu.
Z našimi strokovnjaki se bomo spraševali o možnosti nove svetovne vojne (WW III), verjetnosti vojne ZDA in Kitajske, zakaj Ukrajina, kakšna je danes dinamika med Natom in Rusijo - in kakšne premike si Rusija in Kitajska resnično želita doseči; vojna v Ukrajini pojasnila.
Zakaj je največja grožnja Rusiji pravzaprav Kitajska
V primeru 3. svetovne vojne, bo Rusija nejvečji poraženec
Zakaj Kitajska želi, da Rusija IZGUBI ukrajinsko vojno
Čeprav se Xi Jinping in Putin zdita blizu, je resničnost kitajsko-ruskih vezi zapletena. Kljub zgodovinskim sporom ju zdaj druži globok odnos, sodelujeta pri vojaških vajah, tehnološkem sodelovanju in izpodbijanju ameriškega dolarja.
Kitajski nakupi energije podpirajo sankcije Rusiji po invaziji na Ukrajino, kar razkriva prednosti in slabosti tega "strateškega partnerstva".
Predvsem Kitajska ni zagotovila neposredne vojaške pomoči, da bi se verjetno izognila gospodarskim posledicam.
Kaj pa, če je bil vpleten tudi bolj ciničen princip? Kaj pa, če za Kitajsko ne bi bilo tako slabo, če bi njen zdaj nedvomno mlajši strateški partner izgubil vojno v Ukrajini? Oglejmo si nekaj razlogov, zakaj Peking morda ni preveč razburjen zaradi ruskega poraza.