Skupina EPP poziva Evropsko komisijo, naj oceni, ali pogoji sporazuma med španskim socialističnim premierjem Pedrom Sánchezom in katalonsko separatistično stranko Junts (NA), ki jo vodi evropski poslanec Carles Puigdemont, pomenijo očitno kršitev pravila pravo in načelo delitve oblasti.
Pred današnjo plenarno razpravo je predsednik skupine EPP Manfred Weber, evropski poslanec, opozoril, da "to, kar se dogaja v Španiji, ni strankarsko politično vprašanje; je vprašanje pravne države. Ko ostanejo korupcija, nasilje in celo terorizem nekaznovani, vladavina prava je porušen. Ko so ustanovljeni posebni parlamentarni odbori za preiskavo sodnikov in neodvisnih sodišč, je pravna država porušena. Sánchez ima vso pravico sestaviti vlado, ne pa tudi kršiti pravne države.«
Skupina EPP želi jasno povedati, da se o načelih pravne države v EU ni mogoče pogajati, kaj šele, da bi pridobili glasove, potrebne za oblikovanje vladne večine. Poleg tega skupina EPP meni, da nekatere točke vladnega dogovora odkrito kršijo pravno državo. Med njimi je tudi uvedba načela 'pravnosti' v vse sodne odločitve, kar odpira vrata parlamentarnemu vmešavanju v sodstvo. Poleg tega zakon o amnestiji razveljavi desetletje sojenj in kazni, ki zadevajo okoli tisoč ljudi.
»Danes imajo evropski socialisti priložnost dokazati, da je obramba evropskih vrednot, kot je pravna država, nad njihovo ideologijo, njihovimi strankarskimi interesi in osebnimi interesi socialista Pedra Sancheza, predsednika njihove politične družine na mednarodni ravni. Pozivamo vse socialiste in evropske voditelje, kot je kancler Scholz, da branijo pravno državo v Evropi. Za skupino EPP je zagovarjanje pravne države, svobode in enakosti najpomembnejše, ne glede na to, kdo je na oblasti. Skupina EPP je to vedno počela. Zahtevamo, da socialisti ne uporabljajo dvojnih meril. Danes je veliko vprašanje, kje so evropski socialisti, ki branijo pravno državo v Španiji?" je vprašala evropska poslanka Dolors Montserrat, podpredsednica in vodja španske delegacije skupine EPP.
Paulo Rangel, poslanec Evropskega parlamenta, podpredsednik skupine EPP, je poudaril, da "sporazum Sánchezove vlade krši pravno državo in napada neodvisnost sodstva. V Evropskem parlamentu in po vsej Evropi moramo podpreti Špance, ki se borijo za vrednote demokratične tranzicije! To ni strankarska bitka, gre za bitko za univerzalne vrednote. Predvsem upamo, da bodo evropski socialisti in Zeleni dosledni in v primeru Španije uporabili enaka merila, kot so jih na Poljsko in Madžarsko."
»Politik, ki pusti nekaznovanost svojim zaveznikom, da sam postane predsednik vlade. To je nekaznovanost v zameno za glasove. Evropske institucije, vključno s tem parlamentom, ki se zavzema za integriteto pravne države, morajo delovati objektivno in vedeti, da tisto, kar ne bi bilo dovoljeno v nobeni drugi državi članici, pa naj bo to Romunija, Madžarska, Poljska ali Slovaška, ne more sprejemljiva v Španiji,« je zagotovil evropski poslanec Javier Zarzalejos, član odbora Evropskega parlamenta za državljanske svoboščine, pravosodje in notranje zadeve.
»Zelo žalostno je videti, da je premier Sánchez popolnoma obrnil hrbet konceptu neodvisnega sodstva. Namesto da bi podprl delitev oblasti, v celoti podpira moč delitve v Španiji,« je sklenil evropski poslanec Jeroen Lenaers , tiskovni predstavnik skupine EPP v odboru za državljanske svoboščine, pravosodje in notranje zadeve.
Nad temi pakti so alarmirala tudi vsa strokovna združenja pravosodja ter predstavniki gospodarstva in sindikatov.
VIR: Skupina EPP